Bilo da ste poÄetnik ili iskusan nositelj kontaktnih leÄa, obratite pozornost. Ovih 13 osnovnih pravila pomoÄi Äe vam da izbjegnete moguÄe probleme i osigurati da vaÅ”e oÄi ostanu zdrave, a kontaktne leÄe funkcionalne i udobne.
1) Ne spavajte s kontaktnim leÄama osim ako to nije odobrio vaÅ” oftalmolog
UnatoÄ tome Å”to katkada noÄu ne želite ili nemate energije izvaditi leÄe, lijeÄnici upozoravaju da ih ne nosite 24 sata dnevno ili dok spavate. Ovakav naÄin noÅ”enja moguÄ je samo s nekim vrstama leÄa, a i kod njih se o duljem noÅ”enju treba posavjetovati s oftalmologom.
2) Nikada ne nosite leÄe dulje od preporuÄenog za taj konkretan tip
MjeseÄne leÄe mijenjajte svaki mjesec, dnevne leÄe svaki dan! Upamtite da kontaktne leÄe ne smijete nositi dulje nego Å”to preporuÄuju proizvoÄaÄ i vaÅ” oftalmolog, Äak i ako je kontaktna leÄa joÅ” uvijek udobna nakon tog razdoblja.
3) Nikada ne koristite vodu iz slavine za kontaktne leÄe ili futrolu
Voda iz slavine može sadržavati mikroorganizme koji mogu oÅ”tetiti leÄe ili izazvati infekcije oka. Uvijek koristite sterilnu otopinu namijenjenu za ÄiÅ”Äenje i Äuvanje leÄa. TakoÄer, voda iz slavine nema optimalan pH i osmotski tlak za kontaktne leÄe, Å”to može uzrokovati njihovu deformaciju ili oÅ”teÄenje.
4) Nemojte ulijevati svježu otopinu u staru
Takvo mijeÅ”anje može dovesti do bakterijske kontaminacije i smanjiti uÄinkovitost otopine. Stara otopina može biti oslabljena i može imati poremeÄenu kemijsku ravnotežu, Å”to negativno utjeÄe na ÄiÅ”Äenje i dezinfekciju leÄa. Stoga nakon stavljanja leÄa uvijek izlijte iskoriÅ”tenu otopinu i zatim upotrijebite novu.
5) Nemojte koristiti kontaktne leÄe ako su vam oÄi nadražene
Ako su vam oÄi crvene, svrbe ili su nadražene, uzmite pauzu od leÄa. Posavjetujte se tada sa svojim oftalmologom, a ako se stanje pogorÅ”a ne odgaÄajte odlazak lijeÄniku!
6) Ne bacajte leÄe u WC Å”koljku ili umivaonik
Kontaktne leÄe ne bi se smjele bacati u WC Å”koljku ili umivaonik jer mogu zagaditi izvore vode i Å”tetne su za okoliÅ”. Ukratko, rabljene leÄe bacite u kantu za smeÄe. Neki brendovi Äak nude programe recikliranja kontaktnih leÄa.
7) Nikada nemojte sami mijenjati vrstu otopine bez savjetovanja s oftalmologom
Otopine za kontaktne leÄe razlikuju se po sastavu i nisu sve prikladne za svaku vrstu leÄa. Promjena otopine bez savjetovanja s oftalmologom može izazvati iritaciju, alergijsku reakciju ili oÅ”teÄenje samih leÄa.
8) Nemojte dijeliti kontaktne leÄe s drugim ljudima
Dijeljenje kontaktnih leÄa s drugim ljudima može uvelike poveÄati rizik od prijenosa infekcija i oÄnih bolesti. Kontaktne leÄe uvijek trebaju biti individualne i osobne jer je svako oko jedinstveno i ima razliÄite potrebe.
9) Nemojte imati preduge nokte prilikom nanoŔenja
Možda neugodna vijest za neke dame, no dugi nokti mogu oÅ”tetiti kontaktne leÄe prilikom rukovanja s njima, a mogu oÅ”tetiti i samo oko. Prilikom rukovanja kontaktnim leÄama važno je imati Äiste i njegovane nokte kako bi se izbjegle moguÄe komplikacije.
10) Ne dopustite da Å”minka ili kreme doÄu u kontakt s leÄama
Å minka i kontaktne leÄe se dosta dobro slažu. Ipak, kljuÄ uspjeha je oprez! Stavite kontaktne leÄe prije nanoÅ”enja Å”minke i skinite ih prije skidanja Å”minke. Naravno, nikada ne zaboravite temeljito oprati ruke prije rukovanja leÄama.
11) PreskoÄite vodene aktivnosti ili wellness
Kontaktne leÄe se nikada ne smiju izlagati vodi (slatkoj ili morskoj) ili pretjeranoj toplini. Prilikom noÅ”enja kontaktnih leÄa stoga se preporuÄa izbjegavati aktivnosti kao Å”to su plivanje, tuÅ”iranje, kupanje, ronjenje, parne kupelji ili saune. Kontakt s vodom može uzrokovati da leÄe apsorbiraju bakterije i druge Å”tetne tvari koje mogu uzrokovati infekcije ili iritaciju oka. Pretjerana toplina i para u saunama ili toplicama mogu oÅ”tetiti leÄe ili promijeniti njihov oblik.
12) Nemojte nositi kontaktne leÄe nakon isteka roka valjanosti
Nakon isteka roka valjanosti, leÄe mogu izgubiti svoja svojstva kao Å”to su fleksibilnost, propusnost kisika i zadržavanje vlage. NoÅ”enje leÄa nakon isteka roka stoga može dovesti do iritacije oka i poveÄanog rizika od infekcije.
13) Ne zaboravite spakirati dodatni par kontaktnih leÄa kada putujete
Ruku na srce – jeste li ikada prije izgubili kontaktne leÄe? Kada putujete, može biti teÅ”ko pronaÄi zamjenske leÄe, osobito u sluÄaju posebnih recepta. Zato je važno imati dodatni par sa sobom kako biste bili spremni na gubitke, Å”tete ili neoÄekivane situacije.
Nadamo se da su vam ovi savjeti bili korisni! Uz pravilnu njegu kontaktne leÄe donijet Äe vam udobnost i zdravlje oÄiju bez ograniÄenja. Odaberite svoju na eyerimu!