Plava svjetlost okružuje nas od našeg rođenja, ali postoji razlika u kojem obliku i intenzitetu. Utječe na nas drugačije ako dolazi iz prirodnog izvora, au suprotnom s monitora i zaslona digitalnih uređaja. Zato je važno objasniti što je plavo svjetlo, koje su posljedice njegovog prekomjernog zračenja, te što je prevencija.
Što je plavo svjetlo?
Plavo svjetlo prirodni je dio našeg života i zahvaljujući njemu naše tijelo raspoznaje dan i noć, proizvodi i regulira hormon sna melatonin, potiče ili, naprotiv, potiskuje budnost i pozornost. Neki od nas izloženi su prekomjernom zračenju plave svjetlosti, koje u velikim količinama može biti štetno i opasno za naš vid.
Koji su izvori plave svjetlosti?
Plava svjetlost ne obasjava nas samo iz prirodnih izvora, već posebno iz elektroničkih uređaja kao što su naši pametni telefoni, monitori računala i tableta ili TV. Naravno, razlika je gledate li u monitor sat vremena dnevno ili cijeli dan na poslu, jer kratkotrajno gledanje televizije ili rad s elektroničkim uređajima nema mjerljivog utjecaja na oštećenje vida.
Prema istraživanju The Nielsen Total Audience Report: Q2 2017., prosječni korisnik proveo je do 8 sati i 58 minuta na uređaju sa zaslonom u 2017. godini. Neki poslovi zahtijevaju cjelodnevni rad s računalom, ali tijekom pauze zaposlenici ponovno gledaju u zaslone svojih pametnih telefona. Na taj način oči se jednostavno ne odmaraju i stalno su napregnute.
Što uzrokuje plavu svjetlost?
Digitalni uređaji emitiraju određenu vrstu plave i ljubičaste svjetlosti. Pretjerano zračenje ovih boja kratke valne duljine može imati negativan utjecaj i izazvati niz zdravstvenih problema koje ćemo objasniti u nastavku.
Dugotrajno izlaganje plavom svjetlu može oštetiti vaš vid. Drugi primjeri štetnih učinaka plavog svjetla uključuju:
• Sindrom suhog oka (pečenje, svrbež i rezanje očiju, problemi sa treptanjem, slabljenje vida, ali i npr. pretjerano suzenje)
• Problemi sa spavanjem (nedostatak sna ili nekvalitetan san može dovesti do drugih komplikacija kao što su: pretjerani umor, razdražljivost, probavni problemi, nepravilan rad srca, depresija, poremećaji koncentracije)
• Bol u očima (pritisak u očima, osjećaj peckanja u očima, bol pri treptanju, peckanje i crvenilo oka)
• Glavobolje (kratkotrajne, ali i dugotrajne glavobolje, pulsirajuća bol oko sljepoočnica, napetost u vratu, ponekad glavobolja dovodi do mučnine i povraćanja)
• Zamagljen vid (oči se teško fokusiraju na bliske i udaljene predmete koji izgledaju zamagljeno)
Kako se zaštititi od plave svjetlosti?
Željeli bismo vas upoznati s nekim preventivnim mjerama koje će vam pomoći da izbjegnete gore navedene probleme. Slijedite pravilo 20-20-20 kada radite s digitalnim uređajima. Ovo pravilo kaže da svakih 20 minuta napravite pauzu od barem 20 sekundi od gledanja u displej i pogledajte predmet udaljen 20 metara od vas. Tako ćete odmoriti oči, ali i mozak te ćete moći bolje reagirati.
Ostali savjeti o tome kako se zaštititi od plavog svjetla su:
• Dioptrijske naočale sa zaštitom od plavog svjetla (poseban sloj koji se dodaje na leće vaših naočala)
• Posebni računalni monitori s tehnologijom Low-blue light (tehnologija koja smanjuje prodor plave svjetlosti i smanjuje naprezanje i umor očiju. Za sada postoji nekoliko marki na tržištu, poput Samsunga, BenQ-a ili Asusa, koji nude Low-blue svjetlosna tehnologija)
• Posebna folija (zaštitnu foliju lijepite na svoje digitalne uređaje, zahvaljujući kojoj sprječavate prodor plave svjetlosti i štitite svoje oči)
• Aplikacija (koja prilagođava svjetlinu vašeg monitora i tako eliminira zračenje plave svjetlosti, na primjer:: f.lux, eye saver, eyeblink, redshift, iris. Međutim, ove aplikacije mogu iskriviti boje, ali se može postaviti nekoliko načina u njima prema uvjetima u kojima radite.)
Naočale za računalo bez dioptrije?
Odavno znamo da se moramo zaštititi od štetnog zračenja ekrana u eyerimu. Do sada je proces naručivanja zaštitnih naočala bio kompliciraniji i skuplji, no odlučili smo sve promijeniti i osmislili novi proizvod - kolekciju naočala za računala bez dioptrije, koja pruža stilsku i kvalitetnu zaštitu od plave svjetlosti. Ove naočale bez dioptrije i s acetatnim okvirima filtriraju do 35% plave svjetlosti između 400 i 450 nm, povećavajući udobnost vašeg vida dok radite ispred ekrana. Osim toga, leće pružaju 100% UV zaštitu, antirefleksne su, otporne na ogrebotine i, zahvaljujući superhidrofobnom sloju, manje se prljaju i lakše se čiste. Još jedna velika prednost je što ih možete imati kod kuće unutar 24 sata, što je prava rijetkost u optičkom svijetu. Bilo da volite moderne dodatke ili slijedite klasiku, svatko će izabrati između ovih naočala!
Odaberite iz našeg širokog izbora naočala za blokiranje plave svjetlosti! Moderni ženski okviri za naočale i muški okviri za naočale svjetskih brendova poput Gucci naočala, Oakley naočala ili Dolce & Gabanna naočala.
Ne podcjenjujte utjecaj plave svjetlosti
Ovim člankom vas definitivno nismo htjeli prestrašiti, već samo skrenuti pozornost na ponekad podcijenjen problem. Pazite na svoj vid i ako ne nosite dioptrijske naočale i priuštite očima dovoljno odmora. Ako nosite dioptrijske naočale i svakodnevno radite s računalom ili pametnim telefonom, preporučujemo da dodate zaštitni sloj protiv plave svjetlosti kako biste zaštitili svoj vid.